Natalia-Halina Grzybowińska - córka Genowefy Szczesnej. Grabowo - październik, 1967 rok.

 

Natalia-Halina urodziła się w Łomży w 1923 roku jako jedyne dziecko Genowefy Szczesnej i Wacława Pergoł. Od najwcześniejszych dni swojego życia mieszkała ze swoją matką - Genowefą we wsi Gacie, w powiecie łomżyńskim - gdzie jej matka - Genowefa , byla nauczycielką, w miejscowej szkole podstawowej. Z miejscowości Gacie pozostało Natalii-Halinie wiele miłych wspomnień o jej dziecięcej miłości do różnorakich zwierzątek, którymi się opiekowała, trzymając je w domu.

Łomża, 1925 rok. Dwuletnia Natalia-Halina i jej matka Genowefa Szczęsna.

Łomża, 1926 rok.Trzyletnia Natalia-Halina - córka Genowefy Szczesnej.

 

Łomża, 1927 rok. Genowefa Szczęsna i jej córka Natalia-Halina

 

 

Rodzina Szczęsnych - Elżbiecin, lipiec 1928 roku. Od lewej: Józef Szczęsny, Jadwiga-Wiesława Szczęsna, Jerzy Szczęsny, Czesław Szczęsny, Zbigniew Szczęsny, Zofia Szczęsna /w ciąży, jeden miesiąc przed urodzeniem bliźniąt - Bogdana i Ludwika Szczęsnych/, Natalia-Halina z matką Genowefą Szczęsną - siostrą Czesława .

 

 

Zofia Szczęsna-Sienkowska, Genowefa Szczęsna, dzieci: /od lewej/ Zbigniew i Jerzy Szczęśni, i Natalia-Halina - córka Genowefy. Łomża, 1928 rok .

 

 

Łomża, 1929 rok. Genowefa Szczęsna /siedząca/ i jej córka Natalia-Halina.

 

Łomża, 1930 rok . Genowefa Szczęsna z córką Natalią-Haliną.

 

Łomża, rok 1933. Genowefa Szczęsna z córką Natalią-Haliną /dwie ostatnie, po prawej/ z Zofią Szczęsną i jej dziećmi od lewej strony zdjęcia: Jerzym, Jadwigą-Wiesławą, Ludwikiem, Bogdanem i Zbigniewem - najniżej.

 

Posiadłość Szczęsnych w Elżbiecinie - 1937 rok. Od lewej: Natalia-Halina - córka Genowefy Szczęsnej, Ludwik Szczęsny, Zbigniew Szczęsny, Bogdan Szczęsny, Zofia Szczęsna, Jadwiga Wiesława Szczęsna i ostatni, po prawej - Jerzy Szczęsny .

 

Kiedy wybucha II Wojna Światowa - w 1939 roku - kapitan Czesław Szczęsny, który jest inwalidą bez jednej nogi /stracił ją w I Wojnie Światowej/, zostaje zwolniony z obowiązków czynnej służby wojskowej. 02 września 1939 roku Szczęśni - jako rodzina wojskowa - zostają ewakuowani z Elżbiecina do Międzyrzecza, następnie do Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej i następnie do Brześcia. Po kapitulacji Armii Polskiej, Szczęśni postanawiają wrócić do Elżbiecina. Docierają tylko do Ostrowi Mazowieckiej, kiedy Łomża i wszystkie tereny powiatu zostały już zajęte przez Armię Czerwoną i znalazły się pod okupacją sowiecką. Zamieszkują więc w Jarnutach - gmina Czerwin - w powiecie ostrołęckim, na terenach zajętych przez Niemców. Tam, ukrywając wojskową przeszłość Czesława , pozostają przez okres wojny pod niemiecką okupacją - aż do ponownego ustalenia polskiej tożsamosci państwowej. Mieszkają w tej wsi przez pięć lat. Razem z Czesławem i jego najbliższymi w Jarnutach ukrywa się też - przez okres wojny - jego siostra - Genowefa, ze swoją córką Natalia-Haliną.

Jarnuty, gmina Czerwin, pow. ostrołęcki, 1940 rok. Od lewej Ludwik Szczęsny, Natalia-Halina Grzybowińska, nieznana dziewczynka, Zbigniew Szczęsny, Zofia Szczęsna i Bogdan Szczęsny.

 

W kwietniu 1942 roku Natalia-Halina wstępuje do Armii Krajowej. Działa w niej jako łączniczka. W Armii Krajowej działają też jej kuzyni - Jadwiga i jej brat Jerzy , którzy też mieszkają w Jarnutach, przez okres okupacji wojennej.

 

W roku 1947 Natalia-Halina wychodzi za mąż za Romana Grzybowińskiego. Natalia-Halina Grzybowińska podejmuje pierwszą pracę - na stanowisku telefonistki - w urzędzie Poczty Polskiej, na pl. Bema, w Ostrołęce

 

Rok 1947, Ostrołęka. Mąż Natalii-Haliny - Roman Grzybowiński, pracujący jako zawiadowca stacji wąskotorowej w Ostrołęce

 

Natalia-Halina i Roman Grzybowińscy doczekali się dwóch synów ze swego związku: Wladysława-Romana, urodzonego 23 czerwca 1949 roku i Tomasza - urodzonego w 1951 roku.

 

Kadzidło, rok 1950. Od lewej: Zbigniew Szczęsny, Irena Szczęsna, Natalia-Halina Grzybowińska, Jerzy Szczęsny, Jadwiga Wiesława Szczęsna-Obrycka, Bohdan Obrycki, Genowefa Szwetner, roczny Władysław-Roman Grzybowiński i jego ojciec Roman Grzybowiński.

 

Kadzidło, 1950 rok. Natalia-Halina Grzybowińska z synem Władysławem-Romanem Grzybowińskim.

 

W 1953 roku Roman i Natalia-Halina przeprowadzili się do Grabowa , gdzie otrzymali mieszkanie służbowe z PKP. Roman pracuje na stacji PKP a Natalia-Halina rozpoczęła pracę w Lasach Państwowych jako zarządzająca składowiskiem drewna na stacji kolejowej Grabowo.

Roman Grzybowiński - senior /mąż Natalii-Haliny/ w mundurze zawiadowcy stacji kolejowej.

 

Kadzidło, 1953 rok. Od lewej: Waldemar Obrycki, Genowefa Szwetner, Natalia-Halina Grzybowińska i Tomasz Grzybowiński .

 

Elżbiecin, 1953 rok .

Od lewej z góry: Jadwiga Szczęsna Obrycka, Zbigniew Szczęsny, Genowefa Szwetner-Szczęsna - siostra Czesława, Piotr Szwetner - mąż Genowefy /siostry Czesława/, Zofia Szczęsna-Sienkowska /żona Czesława/, Antoni Szanter /mąż Marii Szanter - z domu Sienkowskiej/, Natalia-Halina Grzybowińska - córka Genowefy. U dołu: Waldemar Obrycki - syn Jadwigi, Bogdan Szczęsny - syn Jerzego, Władysław-Roman Grzybowiński - syn Natalii-Haliny, Elżbieta Szczęsna - córka Jerzego, Tomasz Grzybowiński - syn Haliny.

 

 

 

Elżbiecin, 1953 rok.

Od lewej Bogdan Szczęsny, Władysław-Roman Grzybowiński, Waldemar-Jacek Obrycki, Natalia-Halina Grzybowińska trzymająca Elżbietę Szczęsną i Tomasz Grzybowiński.

 

 

Łomża, 1956 rok. Roman Grzybowiński /zawiadowca stacji wąskotorowej w Łomży/ z Jadwigą Obrycką, /cioteczną siostrą Natalii-Haliny Grzybowińskiej - żony Romana /.

W 1956 roku Grzybowińscy przeprowadzają się do Grabowa k/Ostrołęki. Otrzymują tam mieszkanie służbowe PKP. Na stacji przeładunkowej w Grabowie Natalia-Halina pracuje /do około 1978 roku/ na stanowisku składnicowej, dla Rejonowego Nadleśnictwa Lasów Państwowych - Oddział w Łomży, .

Następnie aż do emerytury prowadzi kiosk spożywczy w Grabowie. Przez cały okres zamieszkania w Grabowie pełni społeczną funkcję Opiekuna Społecznego.

Natalia-Halina Grzybowińska zmarła w Grabowie, w 1989 roku a jej mąż - Roman zmarł w 1993 roku. Pochowano ich na cmentarzu w Ostrołęce.

   
 

Copyright ©2016 Waldemar Obrycki MyRodzina.org , Site Design- Waldemar Obrycki All Rights Reserved